Lukratívne bývanie na kraji veľkomesta

Autor: Tomáš Plavec | 3.7.2014 o 18:16 | Karma článku: 7,94 | Prečítané:  1870x

Kým som si neprečítal, v akej krásnej, tichej, lukratívnej a drahej štvrti nášho veľkomesta bývam, ani som neveril. Ale už som uveril. Toto je oslavný blog. Nech žijú novostavby.

Odkedy sa naťahujeme s domácou (o tom nabudúce), čoraz častejšie máme chuť sa presťahovať. Pozerali sme dáke inzeráty, medzi ktorými boli aj byty v časti, kde bývame. A potom sme pochopili. Veď bývame v krásnej novostavbe v lone prírody na periférii veľkomesta, tichej, útulnej. Drahej (2000 EUR za m3 je norma). Naše malicherné problémy nám úplne zatemnili pohľad. Doteraz sme si nevážili, čo tam vlastne máme. Ale to musí skončiť. Musím sa o to podeliť. Nedá sa inak... 

Tak hneď u úvodu. Ktorá štvrť či stavba vám ponúkne toľké možnosti parkovania? Nejde len o obyčajné a nudné parkovanie vo vyhradených boxoch. 

Ha! My už sme niekde inde. U nás sa môžete hrať s autom na chodca...

... prípadne sa zahrať na parkovanie "na drzovku", že rovno na prechode...

... pričom platí pravidlo, že dobrých áut sa všade veľa zmestí. Tá efektívnosť - na jeden ostrovček a prechod sa zmestia aj traja. Kam sa hrabú parkovacie domy. Ďalší záber to potvrdzuje...

... Mimochodom všimnite si tú krásnu trávu, ktorá vychádza z chodníka. Tu sa pestuje zeleň všade, hlavne na chodníku. Ale k prírode neskôr. Tieto možnosti parkovania ešte nemusia poskytnúť tú správnu emóciu pre šoféra. Veď takúto zábavu nájdu aj inde. Ale my máme bonus...

Podzemné garáže - akáže to špecialita? Ale naše sú iné. Do vnútra som si nedovolil ísť, ale údajne majú dve poschodia, pričom jedno je skolaudované a druhé nie. Aby si každý mohol vybrať, čo mu viac vyhovuje. V posledných týždňoch prišlo to pravé orechové. Elektrická energia v garáži už nefunguje, rampa je stále dvihnutá a dvere otvorené. Myslím si že to treba vyzdvihnúť. Úspora elektrickej energie je dobrá pre životné prostredie a politika otvorených dverí naznačuje veľký sociálny rozmer budovateľov. Každý kto sa nebojí (vnútri je absolútna tma, fotky by sa tam dali vyvolávať) môže vojsť. Či už šoféri s autami, alebo náhodní okoloidúci. My nediskriminujeme. Mimochodom po pravej strave vjazdu sa zmestia dve autá. Na vlastne oči som to videl. Kým sa nezačala politika otvorených dverí (a rampy), tento priestor nebol absolútne využitý. Tlieskam tejto inovácii. 

Je mojou chybou, že som nedokázal zachytiť ďalšiu inováciu pri parkovaní. Ide o mód "bonus family" a robí sa to tak, že zaparkujete svoje auto v boxe a za neho na priestranstvo pred vchodom zaparkujete ďalšie. Dva v jednom, alebo 50% zľava za parkovanie. Pre celú rodinu! 

Našťastie sa mi podarilo zachytiť ďalšie možnosti umiestnenia svojho tátoša. Safari parkovanie. Pre tých, ktorí chcú väčší kontakt s prírodu a chcú ho dopriať aj svojmu autu - niet lepšej možnosti. Večná škoda, že sa mi nepodarilo zachytiť jeden krásny umelecký performance. Umelec došiel so svojím nalešteným Smartom do sektora Safari, kde bolo po týždňovom daždi viac blata, ako prognostici predpokladali. Výsledkom bol naklonený a v slnku blyštiaci sa Smart s kolesom až po os v blate a stopy vedúce od auta... vdiaľ a vdiaľ. Ostal som ohúrený. To napätie... boh vs. človek vs. Smart Fortwo ... tá emócia, toto by som ja asi neodkázal. Ja na umenie nemám až taký talent.

Vo viacerých nových multifunkčných objektoch sa okrem krásnych bytov nachádzajú multifunkčné priestory. Ale len u nás nájdete v týchto priestoroch umelcov. Fakt. 

Súdim, že ide o avantgardného maliara o ktorom ešte budeme počuť. Je časť mať takéto niečo vo svojom okolí. Kdekto, kto nemá cit pre umenie by to mohol odsúdiť. Ale už viem, kde bývam. A vnímam to ako veľké pozitívum... proste tá umelecká atmosféra z toho priam dýcha. 

Myslím že som ale našiel minimálne jedno dielo od tohto vzácneho (a neznámeho) umelca. 

Kdekto by si mohol myslieť, že to sa s veterných štítov na 5-ročnej bytovke olupuje farba a pod ňou je hrdza. Ale kde. Toto je novinka v architektonickom svete. Volá sa to sociálna inklúzia novostavby do prírody. Progresívna EÚ to už podporuje v rámci svojej grantovej schémy a je možno požiadať o grant v priorite PRD-04. Ide o to, aby novostavba veľmi nebila do oči a zapadla do koloritu krajiny. Preto sa "upraví" aby vyzerala staršie. Pritom kvalita ostáva rovnaká, teda špičková. Úprava je v cene nového bytu, nič neplatíte naviac. Tomu hovorím pro-klientský prístup. A nie len že táto úprava je progresívna, všimnite si tie detaily. Akoby voda stekajúca od opadanej farby zanechávala hrdzavé pásy. Fenomenálne. 

Spomenul som prírodu? Tu sme s ňou úplne spätí. Potvrdia vám to nie len trsy trávy rastúce spod automobilov na chodníku, ale aj prechod do átria. 

Toto je príplatková výbava a nemajú to všade. Nedotknutá príroda priamo v lone novostavby. Kto takéto niečo má?

A ten pohľad z vestibulu...

Na prvý pohľad by sa to mohlo zdať ako zanedbané nádvorie, pričom tu malo byť parkovisko. Ale príroda zvíťazila. Bio nádvorie nad neskolaudovanou podzemnou garážou je proste znakom progresívnych ľudí, ktorí žijú v spojení s prírodou. Ešte jeden pohľad, teraz z nášho balkóna...

Náš moderný komplex nie len že je spojený s prírodou, poskytuje možnosti parkovania s rôznymi emóciami, ukrýva umelcov a poskytuje bio nádvorie pre celú rodinu. On je ešte aj bezpečný. Veď posúďte sami.

Na obrázku vyššie vidíte, že okno na chodbe sa nedá otvoriť, pretože mu bráni múr. Keďže na niektorých poschodiach sa dá otvoriť a na niektorých nie, súdim že ide o príplatkovú výbavu. Bezpečnosť nadovšetko. Trochu sa obávam toho, že na našom poschodí sa otvoriť dá....

Ešte jedna veľmi dôležitá vec. A tou je zábava. Zábava je prvom mieste spolu s emóciami. Jedna z možností vyžitia je napríklad zbieranie odpadkov v okolí. Tie tam totiž vyletujú z okien, prípadne z rúk obyvateľov (cigaretové krabičky, fľaše od alkoholu či cukríky). Myslím si, že je to výborný nápad. Pri zbieraní smetí sa všetci dobre zabavíme a zároveň vieme, čo kto pije, fajčí a aké sladkosti má rád. Ak sa v tráve pri chodníku objaví plienka, už vieme, že niekto má dieťa. Je to krok k väčšej transparentnosti medzi obyvateľmi. Všetci usilovne komunikujú a smetí je nadostač. Chodíme zbierať každých pár týždňov a väčšina okoloidúcich ľudí sa tvári, že tam nie sme. Asi aby nás nerušili v analýze spotrebiteľských zvykov susedov. Všetci sme takí komunikatívni, že nazbierať po dvoch mesiacoch opäť 2-3 120 L vrecia nie je problém. Aká že to radosť. Dôkaz o tom, že to tu žije.

Bývať v takejto lukratívnej štvrti v progresívnej bytovke spojenej s prírodu je snom každého človeka. Je tu všetko, čo moderný človek potrebuje k svojmu vyžitiu. Nie každý si to ale môže dovoliť. Všetci sú ísť k nám, furt sa tu dačo stavia na lúke. Raz nákupné centrum, raz nová bytovka. Ale tá naša, tá je len JEDNA. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?